SSS - Özel eğitime ihtiyacı olduğunu düşündüğüm bir çocuğum var ne yapmam gerekiyor?

Major insurance providers accepted

Eğer çocuğunuz henüz okul öncesi dönemde (0-6 Yaş) ise öncelikle bu tür bir eğitime ihtiyacı olup olmadığının tespiti için bir hastanenin “çocuk psikiyatri” bölümlerinde tıbbi tanılama sürecine girmesi gerekiyor. Burada özel eğitime ihtiyacı olduğu tespit edildiğinde size özel eğitim desteği alabilmesi yönünde bir rapor hazırlanacak. Daha sonra çocuğunuz okula gidiyorsa okulun bağlı bulunduğu rehberlik ve araştırma merkezine, okula gitmiyorsa evinizin bulunduğu ilçenin rehberlik ve araştırma merkezine başvurmanız ve randevu talep etmeniz gerekmektedir. Randevu günü çocuğunuzun sağlık kurulu raporu, en az 2 resim, okula gidiyorsa öğrenci belgesi, gitmiyorsa ikametgah belgesi ve nufus cüzdanı ile birlikte rehberlik ve araştırma merkezlerine gitmeniz gerekiyor.

Çocuğunuzun eğitimsel değerlendirmesini yapan rehberlik ve araştırma merkezi görüş ve önerilerini Özel Eğitim Değerlendirme Kuruluna bildiriyor. Kurul çocuğunuzun özel eğitime ihtiyacı olduğu yönünde bir karar alırsa tarafınıza verilen raporla istediğiniz yerden çocuğunuza özel eğitim desteği alabiliyorsunuz. Sosyal güvencenize bakılmaksızın devlet çocuğunuzun özel eğitimi ile ilgili giderlerini karşılıyor.

Bunun dışında çocuğunuz okul döneminde ( 7 yaş ve daha büyükse) ise size en yakın ilköğretim okuluna kaydını yaptırarak eğitime başlatmanız yararlı olacaktır.

Eğitim süreci içerisinde özel eğitim desteği gerekliliğini düşündüğünüzde ise okulunuz rehberlik servisi ile iletişime geçmeniz ve yönlendirmelerini uygulamanız uygun olacaktır.

Sohbet
1
Ücretsiz Eğitim Hattı
Merhaba.
Ücretsiz eğitimlerimiz hakkında bilgi almak ister misiniz?